صفحه اصلی تقویم تجسمی

- 29 خرداد 1373 خورشیدی - درگذشت علی اکبر نجم آبادی

درگذشت علی اکبر نجم آبادی

علی اکبر نجم آبادی متولد 1278 ، فرزند شیخ مرتضی نجم آبادی، تحصیلات متوسطه را در دبیرستان «گلستان»، که توسط پدرش تأسیس شده بود، به پایان رساند. پس از آن به مدرسه ی «ایران و آلمان» رفت و تا شروع جنگ جهانی اول، که مدرسه بسته شد، در آنجا بود. چون علاقه ی فراوانی به هنر نقاشی داشت، به واسطه دوستی پدرش با استاد کمال الملک به مدرسه ی «صنایع مستظرفه» رفت و مدت هشت سال به آموختن این هنر نزد ایشان و سپس علی محمد حیدریان پرداخت. در سال 1299 دوره ی مدرسه را به اتمام رساند و در همانجا در سِمت کمک معلمی به خدمت مشغول شد. 

پس از انحلال مدرسه ی «صنایع مستظرفه» به خدمت وزارت فرهنگ درآمد و به عنوان دبیر نقاشی به کار ادامه داد و در سال 1323 از طرف وزارت فرهنگ در فن نقاشی به دریافت معادل لیسانس نائل شد. سرانجام بعد از سی وشش سال بازنشسته شد؛ اما از کار نقاشی دست نکشید و مدت بیست سال دیگر در دبیرستان های ملی و البرز به کار خود ادامه داد و شاگردان زیادی تربیت نمود. 

از آثار نجم آبادی می توان به کپی از نقاشی های رامبراند، رافائل و کمال الملک اشاره کرد. او در تمام عمر خود هرگز از شیوه ی کار استادش ــ کلاسیک گرایی و طبیعت گرایی ــ فاصله نگرفت. وی سالهای آخر عمر را بیشتر به مطالعه گذراند و سرانجام در آمریکا درگذشت.

در کارنامه ی علی اکبر نجم آبادی، علاوه بر خلق آثار هنری، انتشار دو کتابِ مربوط به آموزش هنر نیز به چشم می خورد. کتاب «رهنما یا مجموعه نمونه های نقاشی انسان، حیوان، مناظر طبیعی...» با همکاری محمود اولیاء، توسط چاپخانه ی تابان تهران منتشر شده و کتاب «روش نوین آموزش نقاشی برای سال اول دبیرستانها» نیز در تهران از سوی انتشارات دریای نور به چاپ رسیده است.

ماخذ: مکتب کمال الملک، شهروز مهاجر و محمدحسن حامدی ، نشر پیکره