صفحه اصلی تقویم تجسمی

- ۱۸ تیر ۱۳۴۱خورشیدی درگذشت شکوه ریاضی

۱۸ تیر ۱۳۴۱خورشیدی

درگذشت شکوه ریاضی

شکوه‌الملوک ریاضی در سال ۱۳۰۰ خورشیدی در تهران به ‌دنیا آمد. او تا چهارده ‌سالگی به‌خاطر شغل پدرش، سرلشکر ریاضی در پاریس زندگی کرد و بعد از بازگشت خانواده ‌اش به ایران، ساکن شیراز شد. در همین اثنا با حضور در مدرسه ایی که مدیریت آن با "قمرالسلطنه حکمت" ( مادر سیمین دانشور) است ، استعداد  نقاشانه اش توسط  این مدیر و هنرمند باکفایت، کشف و درک شد.

ریاضی؛ جزو اولین شاگردان هنرکده هنرهای زیبا بود که در سال ۱۳۲۵ از این هنرکده فارغ‌التحصیل شد. سپس برای اتمام تحصیلات به پاریس رفت و توانست از مدرسه بوزار با کسب رتبه عالی و مدال طلا دانشنامه بگیرد. او پس از بازگشت به ایران  خود را وقف تدریس و آموختن به شاگردانش کرد.

دکتر جواد مجابی در کتاب" پیشگامان هنر معاصر ایران" در خصوص این بانوی هنرمند و هنرپرور می نویسد:  به علت اشتغال به تدریس، علاقه وافر او به تعلیم هنرآموزان و مرگ زودرس، فرصت کمی برای خلق آثار داشته است . طراحی ها و چند تابلو و مجسمه باقی مانده از او، نشانه مهارت و دید تعلیم یافته اوست. اما آن چه او را به عنوان هنرمندی تاثیر گذار و پیشرو مشخص می کند، شیوه تعلیم اوست که طراحی صحیح و نگاه کردن کاشفانه به جهان را به هنر آموزان می آموخته است، چنان که بسیاری از شاگردان آن روز او اکنون هنرمندان نامدار امروزند و توفيق خود را در هنرجویی مدیون راهنمائی های او می دانند."

از جمله شاگردان شکوه ریاضی، می‌توان به :حسین زنده‌رودی، فرامرز پیلارام، بهزاد گلپایگانی، محمدعلی شیوایی(کاکو) و مسعود عربشاهی اشاره کرد.