ورود اعضا   ثبت نام
شنبه 6/3/1396     Saturday 27/5/2017
مشاهده خبر
تاریخ: 1390/11/11 نظرات: 0 نظر نمایش: 1381 مرتبه تعداد امتیاز: 19   (Article Rating)
جشنواره هنرهای تجسمی فجر

جشنواره هنرهای تجسمی فجر

موزه هنرهای معاصر تهران

در این دوره بیش از شش هزار هنرمند با حدود 26 هزار اثر در جشنواره شرکت کردند و بیش از 3 هزار اثر نیز در رشته‌های کاریکاتور، پوستر و عکس به جشنواره ارسال شد که استقبال بی‌سابقه هنرمندان از این رویداد هنری را نشان می‌دهد. چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر با پیام وزیر ارشاد، گرامیداشت چهار سالگی جشنواره و گشایش نمایشگاه استادان؛ ديروز(10 بهمن) در موزه هنرهای معاصر تهران آغاز به كار كرد.

افتتاحیه اين جشنواره با حضور معاون امور هنری وزارت ارشاد و هنرمندان و علاقمندان در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پیام وزیر به چهارمین جشنواره تجسمی توسط علیقلی امیراحمدی(مشاور ارشد او) قرائت شد.

در پيام او آمده است: در این عالم که عالم جسم و روح است! عالم جمادات و مجردات! عالم پیوند محسوسات و غیوبات! رسوبات ذهن بشری چون در جام اندیشه، دُرد هنر را به مستی خلاقیت بدل سازد، به دل خبر دهد از جوهره زیبایی‌های نهفته در درون اشیاء! تا هنرمند به مدد زیبایی روح، حشو و زوائد پنهانکاری دنیا را از آن بزداید و از مادر هنر، پدیده ای بزاید که گذشت ایام و زمانه، پیرش نکند و زیبایی اش را از بام اعتبار به زیر نیفکند!
هنر در ذات خود زیبایی دارد و هنرهای تجسمی ترکیبی از ذات و ظاهر زیبا را به چشم و بیننده، بر نگاه و صاحب نگاه القاء می‌کند.
پدر هنرمند عیسی دمی‌ست فراتر! که اگر او زنده بی‌جان را احیاء کرد، این به جسمی جان بخشید. بر بومی رنگی کشید، بر سنگی نقشی گذاشت، بر دفتری خطی نوشت، با تربتی آبی سرشت، نقشی نگاشت و آنگاه جانی جاودانش عطا نمود و بر طاقچه اعتبارش جا نمود.
اثر، وفادار است و اگر فرمود غرض نقشی است کز ما بازماند! نقش نیز خالقش را ماندگار می‌کند. فقط هنرمند نیست که اثری را مانا می‌سازد بل اثر نیز نام هنرمند را پیشاروی خود به نمایش می‌گذارد.
« اثر، وفادار است» پس هنرمند سکه انعامش را قبل از همه از خود اثر می‌گیرد؛ سکه‌ای که جاودانگی می‌پذیرد.
پس ای هنرمندان! آب حیات گوارایتان باد!
هنرمند امروز در روزگاری می‌زید که گزند باد و باران بنای اثرش را سست نمی‌کند مگر به سستی ذاتش! هزار سال از بنای کاخ بلند شاهنامه سپری گشته است که از باد و باران ندیده گزند! هزار سال پرفتنه و آشوب! اما آن چه مانع از سرکوب لشگر نظم فردوسی است اساس محکم و ورزیدگی سپاهیان شعر اوست که هرگز هماوردی نیافته است! در این روزگار که هنر این نظام مقدس بیش از همه، حرمت نهادن به هنرمندان واقعی این سرزمین است، تعهد این طایفه ایجاب می‌کند که:
بیداری اسلامی موضوعی ست که این همه هنرمند چون بدان التفات نمایند طومار بدمنشان را به التفاف کشانند.
هنر چونان حج است و هنرمند، مستطیع وادی همت! هنرمند مسلمان هر اثرش در رمی جمره باید سنگی باشد بر سر شیطان! از این رو حج استطاعت می‌خواهد! اثر باید مؤثر باشد.
واژه باید خود باد، واژه باید خود باران باشد! اثر یک هنرمند مسلمان باید اثری از مسلمانی داشته باشد.
جاذبه و دافعه مسلمان را سیره نبوی به صیروره کشانید و قرآن بر مسند توصیه نشانید «الذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم»
آری ؛ اثر باید مؤثر باشد.
از چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی انتظار داریم طلیعه تحول نگاه هنرمند مسلمان را با پرتوی از تعهد هنرمندان جهان، درهم آمیزد و بر جان هنر، نور معرفت بریزد.
با این تعریف، حمیتش را با همت جاری در خیزش اسلامی و نهضت اخلاقی جهانی، گره می‌زند، به امید فردایی زیباتر در پرتو هنرمندانی از جنس نور!
از همه آنان که این جشنواره به شماره اندک و به قواره قویم را مدد رسانده‌اند سپاسگزارم و به استمرار نقششان امیدوار!
توفیق، رفیق طریق عزت و اعتبار یکایک شما عزیزان باد!

بعد از پيام وزير؛ محمود شالویی(مدیرکل هنرهای تجسمی) با اشاره به استقبال هنرمندان بخصوص جوانان از جشنواره گفت: استادان و هنرمندان پیشکسوت و هنرمندان جوان که بالاترین آمار شرکت کنندگان جشنواره را دارند با حضور خود بر رونق این رخداد مهم هنری می‌افزایند و جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در همین مدت کوتاه چهار سال توانسته به جایگاهی برسد که اعتماد و اقبال هنرمندان را معطوف خود کند.

شالویی گفت: در این دوره بیش از شش هزار هنرمند با حدود 26 هزار اثر در جشنواره شرکت کردند و بیش از 3 هزار اثر نیز در رشته‌های کاریکاتور، پوستر و عکس به جشنواره ارسال شد که استقبال بی‌سابقه هنرمندان از این رویداد هنری را نشان می‌دهد.

او اضافه كرد: جشنواره هنرهای تجسمی فجر در تمام استان‌ها و 10 کشور برگزار می‌شود و منتخبی از آثار جشنواره در 10 کشور و عکس‌هایی از پیشرفت و اقتدار ایران اسلامی در 50 کشور به نمایش گذاشته می‌شود. آثار جشنواره در این دوره در دو بخش جنبی و رقابتی در تمامی استان‌ها به نمایش گذاشته می‌شود و آثار هنرمندان هر استان در همان استان ارائه می‌شود.

مدیرکل هنرهای تجسمی از هنرمندان پیشکسوت و استادان، شورای سیاستگزاری، هیات‌های انتخاب و داوری جشنواره و برگزارکنندگان جشنواره قدرداني كرد و اظهار امیدواری کرد؛ دوره‌های بعدی جشنواره با موفقیت بیشتر برگزار شود.

شالويي افزود: دوره آینده جشنواره با تغییراتی برگزار خواهد شد. اين جشنواره، جشنواره جشنواره‌هاست و به این جهت گزیده آثار دوسالانه‌ها و جشنواره‌ها در بخشی از جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر به نمایش گذاشته می‌شود و با توجه با استقبال هنرمندان، فراخوان جشنواره بعدی زودتر اعلام خواهد شد.

شالویی به کمبود فضاهای نمایشگاهی هم اشاره کرد و گفت: از مجموع آثار فراوانی که به جشنواره رسیده است، فقط 1500 اثر به نمایش گذاشته می‌شود. با توجه به اینکه فضاهای نمایشگاهی در سال‌های اخیر افزایش یافته است اما برگزاری رویدادی مانند جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر نشان می‌دهد، فضاهای نمایشگاهی بیشتری در کشور و بخصوص در تهران مورد نیاز است.

او از معاون امور هنری ارشاد و وزیر خواست حمایت و مساعدت کنند تا فضاهای نمایشگاهی افزایش پیدا کند.

محمد علی رجبی؛ دبیر چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر هم گفت: فجر از سویی شناخت ریشه‌ها و اصالت‌هاست و جشنواره فجر شناخت و توجه به اصالت‌های هنر است. از سوی دیگر فجر شناخت زمانه و تعهد به اجتماع انسانی است و ویژگی دیگر فجر امید به آینده است. بنابراین جشنواره فجر به اصالت‌ها و ریشه‌های هنری توجه دارد، نسبت به زمانه شناخت دارد و با امید از آینده سخن می‌گوید. هنرمندان می‌بایست ریشه‌های هنری خود را بشناسند، با زمانه خود همراه شوند و با امید نوید آینده را بدهند و هنری که با این مشخصه‌ها خلق شود، هنر فجر است.

دبیر جشنواره تجسمی فجر گفت: اگر رویکردی به میراث هنری گذشته داشته باشیم و هنر اصیل را به رسمیت شناخته شود و زمانه امروز را بشناسیم، زبانی نو پیدا می‌کنیم و می‌توانیم راهی را در آینده هنر طراحی کنیم.

رجبی با اشاره به گستردگی جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در تمامی رشته‌های تجسمی و فیلم‌های مستند تجسمی برگزار می‌شود.

رجبی افزود: امروز نمایشگاه استادان و هنرمندان پیشکسوت در موزه هنرهای معاصر تهران آغاز می‌شود و نمایشگاه آثار رقابتی عکس و سفال چهارشنبه 12 بهمن ماه در فرهنگسرای نیاوران، نمایشگاه آثار رقابتی نقاشی، خوشنویسی، نگارگری و پوستر شنبه 15 بهمن ماه در موسسه فرهنگی، هنری صبا، نمایشگاه آثار رقابتی تصویرسازی، کاریکاتور و مجسمه یکشنبه 16 بهمن در موزه هنر امام علی (ع) و نمایشگاه آثار بخش ویژه بیداری اسلامی 25 بهمن ماه در موزه فلسطین گشایش می‌یابد. همچنین آثار بخش فیلم‌های مستند هنرهای تجسمی از 5 تا 10 اسفند ماه به نمایش درمی‌آید.

محمود جوادی پور، حمید شاه آبادی، محمود شالویی و محمد علی رجبی در ادامه کیک چهار سالگی جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی را بريدند. سپس فیلم کوتاهی درباره سه دوره قبل جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر و کلیپ چهارمین دوره جشنواره پخش شد و برنامه با اجرای موسیقی ادامه يافت. و سپس نمایشگاه آثار هنرمندان پیشکسوت و استادان با حضور هنرمندان و مسوولان در موزه هنرهای معاصر تهران گشایش یافت.

در بخش نمایشگاه آثار هنرمندان پیشکسوت و استادان چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر بیش از 290 اثر از بیش از 240 هنرمند در رشته‌های نقاشی، خوشنویسی، نگارگری، سفال، مجسمه سازی، عکاسی، پوستر، کاریکاتور و تصویرسازی به نمایش گذاشته شده است.

در افتتاحیه؛ هنرمندانی ازجمله محمود جوادی پور، مجید مهرگان، عباس جمال پور، صادق تبریزی، همایون سلیمی، نصرالله افجه ای، محمد باقر آقامیری، مسعود شجاعی طباطبایی، رضوان صادق زاده، رضا خدادادی، ناصر آراسته، احمد وکیلی، احمد خلیلی فرد، کاظم چلیپا، مرتضی گودرزی دیباج، علی وزیریان، ایرج اسکندری، بهزاد اژدری و .. حضور داشتند.

چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر تا 14 اسفند ماه در تهران، 29 استان و 10 کشور برگزار می‌شود.
منبع خبر : ایلنا

کد: 683
گروه: گروه دوم
نویسنده خبر: کاربر آوام
 
تصاویر مرتبط
  • جشنواره هنرهای تجسمی فجر
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

تصویر CAPTCHA
کد نمایش داده شده فوق را در فیلد زیر وارد نمایید.